I spotkanie DKK już za nami

DSC07046W pogodne, chociaż chłodne popołudnie (ok. 10 C) 23 września o godz. 15.00  w Gminnej Bibliotece w Michałowie rozpoczął działalność Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych czytelników. W kameralnym gronie i przyjaznej atmosferze klubowicze spotkali  się aby przy kawie i pysznym cieście porozmawiać o książkach. Jak się później okazało rozmowa potoczyła się nie tylko o książkach bo i o życiu i przygodach.

Zaczęliśmy skromnie - 6 osób (5 pań i 1 pan). Klubowicze to głównie emeryci, ale w sile wieku, bardzo aktywni i oczytani.  Pani Kierownik Julita Niepłoch-Sitnicka powitała zebranych. Następnie głos zabrała  moderator klubu pani Teresa Rybińska która przedstawiła krótko idę DKK oraz postać Hanki Lemańskiej – autorki książki, którą wybraliśmy jako pierwszą  lekturę.  Pozycja może nie  z „najwyższej półki”, ale godna polecenia pt. „Chichot losu” . Książka ta doczekała się również adaptacji filmowej co dodatkowo wzbogaciło dyskusję w porównania i wspomnienia.  Kawa  i ciasteczka smakowały wyjątkowo w dobrym towarzystwie, nie wiadomo kiedy  upłynęło 2 godziny przy miłej rozmowie. Klubowiczom bardzo podobała się przeczytana powieść. Wszyscy zgodnie przyznali, że jest to samo życie.

Autorka w rzeczowy, pełen humoru, a jednocześnie ciekawy sposób ukazała proces wewnętrznego dorastania głównej bohaterki do roli opiekunki i matki dzieciom. Poukładany świat Joanny, kobiety sukcesu, w jednej chwili zmienił telefon od koleżanki Elżbiety i wszystko stanęło na głowie, zmieniły się jej życiowe plany, marzenia i cały system wartości. Wszystkie sprawy musiała podporządkować opiece nad dziećmi.  Rzeczywistość przedstawiona w książce bardzo poruszyła naszych czytelników. Uczestnicy spotkania przyznali, że w życiu wszystko szybko się zmienia i wystarczy, tak jak w powieści, jedna wiadomość czy wydarzenie, aby cały świat wywrócił się do góry nogami. Klubowicze stwierdzili też, że utwór jest dobrze napisany bez nadmiernego patosu, moralizowania i pouczania. Wymieniali liczne śmieszne sytuacje, które zapamiętali z książki i przytaczali te z życia wzięte - każdy miał do opowiedzenia swoją historię  z ”chichotem losu” w tle.

Następne spotkanie w piątek 10.10.2014 o godz. 14.00. Rozmawiamy o książce Natalii Rolleczek pt. „Drewniany różaniec”. Zapraszamy!

Teresa Rybińska

  • Chichot-losu_Hanka-Lemanska,images_big,23,978-83-7506-653-1
  • DSC07040
  • DSC07044
  • DSC07046
  • drewniany-rozaniec-natal_21470

Simple Image Gallery Extended

Czytany 628 razy
Joomla Templates - by Joomlage.com