Błąd
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 43

Zakończenie zajęć Funenglish z językiem angielskim w bibliotece

4 kwietnia w Gminnej Bibliotece w Michałowie odbyła się uroczystość zakończenia cyklu spotkań i wręczenia dyplomów uczestnictwa kursantom Funenglish. Były wspólne zdjęcia, kwiaty, słodkości, dobra zabawa i przepyszny poczęstunek dla dzieci.

Było też coś jeszcze…może delikatny żal, że oto skończyło się coś fajnego a może nadzieja, że wkrótce znowu się spotkamy.

 

- To były ciekawe i pomocne zajęcia. Dzieci z radością na nie uczęszczały. Szkoda, że się skończyły – jednogłośnie podsumowują biblioteczne spotkania Funenglish rodzice i ich pociechy.

- Mówimy „see you” a nie „good bye”- z angielska zagaduje kierownik biblioteki Mikołaj Greś, który obiecał przedłożyć prośbę dzieci i rodziców do lokalnych władz o kontynuację zajęć.

Bibliotekę, przez okres ostatnich 3 miesięcy w każde sobotnie przedpołudnie wypełniał gwar rozmów i śpiewy - a wszystko w języku angielskim. Zajęcia, z wykorzystaniem nowoczesnego wyposażenia i bibliotecznych multimediów skierowane były do dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Potwierdzeniem dużego zainteresowania tą formą edukacji było utworzenie 3 grup kursantów w których uczestniczyło 27 dzieci z Michałowa i okolic. Zainteresowanie wciąż rosło i stale zgłaszali się ochotnicy na rozpoczęcie przygody z e-learningowym angielskim.

Podczas zajęć wykorzystywana była platforma Funenglish.pl, która oferuje darmową licencję użytkownikom biblioteki do nauki języka. Ta pięknie opracowana forma kursu e-learningowego ujmuje różne formy aktywność i nauki ( http://funenglish.pl/, http://funenglish.pl/biblioteki). Są tam m.in. filmy, gry, zgadywanki i piosenki a wszystko prowadzone przez lektora- native speakera. Kurs wykorzystywał metodę immersion – tj. zanurzenia w języku, gdzie wszystko (polecenia, odpowiedzi, konwersacje, filmy i piosenki) prowadzone było w języku obcym. Jak się okazało była to bardzo ciekawa forma, która w atrakcyjny dla dzieci sposób uczyła nowych rzeczy. Zajęcia zawsze zaczynały się czytaniem po angielsku książeczek dla dzieci a kończyły wspólnym śpiewaniem rymów i angielskich piosenek przedszkolnych, gimnastyką oraz recytacją. Dzieci na dobre zaprzyjaźniły się z prześmieszną czarodziejką Winnie the Witch i jej czarnym kotem Wilbour, psiakiem Spot i przygodami Little Princess. Ponadto dzieci odpowiadały na pytania z Flashcards, prowadziły mini konwersacje po angielsku w grach „I spy with my little eye” czy „My name is…”, układały zdania z angielskich wyrazów zapisanych na kartonikach a także poznawały tradycje angielskie związane z świętami, porami roku czy urodzinami. Uczestnicy kursu mieli też okazję wykazać się artystycznie. Powstały dwie galerie prac o zimie, wiośnie i Świętach Wielkiej Nocnych a także cały zastęp tekturowych króliczków wielkanocnych, które o dziwo co sobota znosiły jajka. I to nie byle jakie jajka tylko – chocolate eggs!

Pod czujnym okiem i przy asyście opiekuna grupy 5, 6, 7 i 8- latki przechodziły kolejne poziomy trudności oraz zaawansowania kursu. 9 i 10-latki radziły sobie same a nawet pomagały młodszym. Dzieci spontanicznie ćwiczyły wymowę i naśladowały lektora. Naukę języka obcego, tak jak czytanie książek, można i trzeba zaczynać jak najwcześniej. W wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Osłuchanie się z językiem w naturalny sposób pomaga przyswajać wiedzę - z ciekawością i przez zabawę. Wspólna praca dawała dzieciom wiele radości i motywacji. Dzieci prześcigały się w pokonywaniu poziomów trudności, w zdobywaniu większej liczby punktów i poprawnych odpowiedzi.

Realizacja spotkań Funenglish po raz kolejny udowodniła, że stereotypy działalności bibliotek dawno się zdewaluowały a potrzeby mieszkańców wzrosły i przeobraziły. Już nie tylko wypożyczamy książki i czasopisma ale również:

- przyzwyczajamy dzieci do słuchania głośno czytanych książek

- wypracowujemy poziom skupienia i koncentracji

- propagujemy czytelnictwo

- używamy multimediów, pracujemy na nowoczesnym sprzęcie ( i to z maluchami 4-5 lat!)

- spotykamy się na wspólnych zabawach i śpiewaniu

- kultywujemy tradycje regionalne związane ze świętami

- organizujemy pożyteczne i ciekawe spędzenie wolnego czasu

- pokazujemy bibliotekę jako ośrodek nowoczesny idący z duchem postępu i czasu

- zapewniamy realizację potrzeb społecznych

A że tym razem wszystko po angielsku- to chyba mądrze i ciekawie.

See you soon!

Julita Niepłoch-Sitnicka

Czytany 605 razy
Joomla Templates - by Joomlage.com