Czytanie Lalki Bolesława Prusa w Michałowie

cfdrgb3Narodowe czytanie rozpoczął w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski. Wraz z żoną Anną pierwsza para RP czytała ,,Pana Tadeusza".
W roku 2013 cała Polska czytała Aleksandra Fredro. Nasza biblioteka wówczas zorganizowała sesję objazdową na rolkach. Byli goście z Iwan Frankowska (Ukraina).
Na wrotkach młodzi ludzie z ulicy Białostockiej (czytali policjanci), pomknęli pod siedzibę szkoły na ulicę Sienkiewicza. Tam czytali nauczyciele. Następny etap, to pływalnia, gdzie czytali wiersze Fredry pracownicy pływalni. Potem skwerek na ulicy Sienkiewicza i triumfalny wjazd na wrotkach pod scenę w Amfiteatrze.
Michałowo wówczas obchodziło ,,Święto Grzyba". Pan Mikołaj zaprosił dziennikarzy prasy lokalnej  z całej Polski i z Ukrainy. To było wielkie czytanie tekstów znakomitego Aleksandra Fredro.
W roku ubiegłym w ponad 2000 miejscach cała Polska czytała Trylogię Henryka Sienkiewicza.
Po wyborach nowy prezydent Andrzej Duda kontynuował dzieło  poprzednika i zaproponował czytanie Lalki Bolesława Prusa.
Główne czytanie odbyło się w sobotę 5 września 2015 roku.
My, bibliotekarze czytanie Lalki w Michałowie zorganizowaliśmy 9 września 2015 roku. Pomysł padł, aby słynną powieść czytać w PRIM (dawny WIM). To był strzał, prawie w dziesiątkę. Trochę przeszkodziła pogoda, padał przelotny deszcz.
Środa w Michałowie, to dzień targowy. Z rana ludzie tradycyjnie odwiedzają rynek. Nie zawsze chodzi tu o zakupy. Wypada pójść, spotkać znajomych.
W Lalce jest sporo opisów obiektów handlowych. Stąd środa, to dobry wybór.
Pani Agnieszka przygotowała stolik.  Zaczęła czytać fragmenty powieści pani kierownik Biblioteki Teresa Rybińska. Ludzie wchodzili po zakupy, przystawali i słuchali.
Pani Helena Gryko: To Lalka, powiedziała z dumą. Szkoda, że muszę już wyjeżdżać do Londynu. Na pewno, raz jeszcze przeczytam. To moja ulubiona lektura. Jako młodą uczennicę fascynowała mnie miłość Stanisława do kapryślnej Izabeli. Pan Stanisław Gajewski z żoną Anną: Właśnie wróciliśmy od syna w Brukseli. To miła, radosna niespodzianka. Bibliotekarze w PRIM-ie? Super pomysł.
Fragmenty Lalki czytała bibliotekarka Ania i Mikołaj. Czytali jeszcze: Ania, Małgorzata, kierownik PRIM  pani Alicja, pani Hanna, Ryszard i inni.
Generalnie pomysł ludziom się podobał. Powieść Lalka Bolesława Prusa była czytana i słuchana w michałowskim PRIM-ie.
Zapraszamy do naszej biblioteki w Michałowie.
Czytany 703 razy
Joomla Templates - by Joomlage.com