Nasi bibliotekarze z wizytą w Wasilkowie

0x0Na zaproszenie Miejskiej Biblioteki w Wasilkowie 4 listopada br. pojechali do zaprzyjaźnionej placówki bibliotekarze z naszej gminy. Książnica Podlaska (współorganizator seminarium) z panią dyrektor Miejskiej Biblioteki Magdaleną Kowalczuk zaprosili bibliotekarzy z powiatu białostockiego.
A, że powiat białostocki jest największy w Polsce (15 gmin) to na spotkaniu była pełna sala ludzi związanych z pracą w bibliotekach. Okazja była szczególna, gdyż biblioteka w Wasilkowie została generalnie odnowiona i powiększona. Na spotkanie przybył burmistrz Wasilkowa pan Mirosław Bielawski. 
- Cenię bardzo pracę bibliotekarzy - zaczął. Kończyłem studia polonistyczne w Warszawie i wiele godzin spędziłem czytając książki w czytelniach wielu warszawskich bibliotek. Zresztą moja żona- kontynuował, pracuje w szkole i już z paniami bibliotekarkami pracują z młodzieżą, pomagają przy odrabianiu lekcji. Są już pierwsze efekty, co mnie bardzo cieszy. Więcej o przebudowie biblioteki powiedzą panie, które włożyły sporo wysiłku i serca. Najważniejsze, że mamy piękną bibliotekę w Wasilkowie. 
Pani dyrektor, Magdalena Kowalczuk: Przyznaję, łatwo nie było. To dzieło rozpoczęła moja poprzedniczka, pani Elżbieta Kisło, która aktualnie jest na urlopie wychowawczym a dzisiaj przyszła do nas. 
- Prace rozpoczęliśmy za poprzedniego  burmistrza a skończyliśmy za pana Bielawskiego. Gros pieniędzy otrzymaliśmy z Instytutu Książki w Krakowie. Najważniejsze, że mimo trudu, mamy piekny obiekt. 
Rzeczywiśnie biblioteka jest fajnie urządzona. Wejście jest od ulicy Białostockiej. Na dole przestronna czytelnia czasopism, mały pokoik pani dyrektor,
 pani księgowej, pomieszczenie socjalne i winda.
W piwnicy jest archiwum starych książek. Na dole mamy wypożyczalnię dla dorosłych. Na I piętrze znajduje się biblioteka dla dzieci, sala spotkań i pomieszczenie na wystawy. Seminarium było poświęcone tematowi w jaki sposób zachęcić ludzi do czytania. Kierownik Biblioteki Powiatowej pani Małgorzata Rokicka zapoznała zebranych ze statystyką czytelnictwa na świecie. Okazuje się, że najwięcej książek czytają Hidusi i Chińczycy. Polacy na 45 krajów, w których przeprowadzono te badania zajmują 13 miejsce. Pani Monika Godlewska pokazała swoją książkę dla dzieci pt.,,Folk book". Zaproponowała formy zabaw dla dzieci, które odwiedzają bibliotekę. Pani Wanda Dzienis pokazała swoją pasję, robienia różnych przedmiotów z koralików. To ciekawe przykłady urozmaicenia pracy w bibliotekach. Kilka dni temu byłem na seminarium w Warszawie w Bibliotece Narodowej. Temat spotkania: Nowe koncepcje, nowe biblioteki. Panie wykładowczynie z Danii: Sidsel Bech - Petersen, Niemiec: Hannelore Vogth, Finlandii: Laura Norris i Maarijke Timmerhuis z Holandii zapoznały z bibliotekami w swoich krajach. Biblioteki typu skandynawskiego są inne niż polskie. W tamtych krajach multum imprez dzieje się właśnie w bibliotekach. Okazało się, że tych krajach nie ma domów kultury. Wszystko przejęły biblioteki, łącznie z nauczaniem języka danego kraju. Różnica jest taka, że w tych krajach ok.30% obywateli to emigranci. W bibliotekach pracuje sporo wolontariuszy. Tylko ok.20% pracowników bibliotek posiada wykształcenie biblioteczne.
Moim zdaniem to ciekawy przykład co można robić w bibliotece. Podpatrzeć trzeba, brać dosłownie to nie. Nasza Gminna Biblioteka w Michałowie została otwarta 21 grudnia 2012 roku. W ramach projektu biblioteka + otrzymaliśmy z Instytutu Książki w Krakowie 263 tysiące złotych. Dyrektor Instytutu Ksiązki Grzegorz Gauden, entuzjasta bibliotek typu skandynawskiego powiedział, że na lata 2016 - 2020 na biblioteki będą pieniądze. Nasza biblioteka myśli nad koncepcją dalszego rozwoju. Bo warto inwestować w książki. Czym skorupka za młodu nasiąknie... Efekty lepszego czytania przyjdą po latach. Warto inwestować w biblioteki, warto kupować nowe, wspaniałe, pachnące drukarską farbą książki. My tak właśnie czynimy. Zapraszamy do gminnych bibliotek w Michałowie, w Bondarach i w Szymkach. Nasze biblioteki są piękne i dobrze wyposażone w książki. Nie mamy czego się wstydzić. To inni biorą z nas przykład. Zapraszamy do odwiedzania naszych placówek.  Naprawdę warto.
M. Greś
 
Czytany 717 razy
Joomla Templates - by Joomlage.com