Cichociemni, Nowowiejski i Sienkiewicz patronami roku, w którym obchodzimy 1050-lecie Chrztu Polski

7543792d-2628-4530-84d8-cfd899766c47Sejm RP ustanowił rok 2016  rokiem Henryka Sienkiewicza, Feliksa Nowowiejskiego i Żołnierzy Wyklętych.
HENRYK SIENKIEWICZ
Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk (pseudonim Litwos) urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej. Pochodził z zubożałej rodziny szlacheckiej. Jego rodzicami byli Józef Sienkiewicz i Stefania Sienkiewicz z rodziny Cieciszowskich.
W 1858 roku rozpoczął naukę w gimnazjum w Warszawie. W 1866 roku uzyskał świadectwo dojrzałości. Zdał na wydział lekarski Szkoły Glównej Warszawskiej, szybko jednak zrezygnował i rozpoczął studia na wydziale prawniczym. Pierwszą próbę literacką podjął jeszcze w 1867 roku. W 1869 roku debiutował jako dziennikarz. W 1872 roku wydał powieść ,,Na marne" i ,,Humoreski z teki Worszyłły". Nastepnie ,,Stary sługa", ,,Hania" i ,,Selim Mirza". Trzy ostatnie utwory nazywane są małą trylogią. W kolejnych latach wiele podróżował. Po wizycie w Stanach Zjednoczonych napisał ,,Komedię pomyłek", ,,Przez stepy", ,,W krainie złota", ,,Za chlebem", ,,Latarnik", ,,Wsponienia z Maripozy", ,,Sachem". W 1878 roku wrócił do Europy. 18 sierpnia 1881 roku w kościele Zgromadzenia Panien Kanoniczek przy placu Teatralnym odbył się ślub Henryka Sienkiewicza z Marią Szetkiewiczówną, którą po raz pierwszy spotkał w Szczawnicy. Z małżeństwa tego pochodzą dzieci: Henryk Józef, Jadwiga Maria. 18 sierpnia 1885 roku Maria zmarła na gruźlicę. W 1880 roku napisał utwór historyczny pod tytułem ,,Niewola tatarska". Od 2 maja 1883 roku do 1 marca 1884 roku na łamach ,,Słowa" publikował ,,Ogniem i mieczem". W II połowie lat osiemdziesiątych rozpoczał pracę nad kolejną częścią trylogii - ,,Potopem". Po śmierci żony udał się do Konstantynopola, a po powrocie do Warszawy pracował nad ,,Panem Wołodyjowskim". W 1885 roku powstały pierwsze rozdziały ,,Quo vadis" (Dokąd idziesz). W 1900 Uniwersytet Jagielloński przyznał mu tytuł doktora honoris causa. Rok później napisał odezwę dla dzieci we Wrześni. W roku 1906 wzywał rodaków z USA do pomocy głodującym w Królestwie Polskim. W roku 1904 poślubił cioteczną siostrzenicę, Marię Babską. W 1905 roku otrzymał Nagrodę Nobla za całokształt twórczości. Napisał też powieść ,,Na polu chwały", która miała rozpocząć kolejną trylogię. Po wybuchu wojny wyjechał do Szwajcarii. Wspólnie z Ignacym Janem Paderewskim założył Szwajcarski Komitet Generalnej Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Zmarł w Vevey 15 listopada 1916 roku. Tam również został pochowany. W 1924 roku prochy pisarza uroczyście złożono w Warszawie w Katedrze św. Jana. Henryk Sienkiewicz był kawalerem francuskiej Legii Honorowej i członkiem Serbskiej Akademii Nauk i Umiejętności.
 
ŻOŁNIERZE WYKLĘCI
Żołnierze Wyklęci - to Ci, którzy nie uznali końca II wojny światowej i z bronią w ręku wystąpili przeciw drugiemu - obok nazizmu - zaborczemu totalitaryzmowi. Stanęli nie tylko przeciw potężnym siłom nowego agresora, lecz również wobec jego gigantycznej, bezwzględnej propagandy. Gdy 1 marca 2011 roku Polska po raz pierwszy obchodziła Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych" wielu reagowało zdziwieniem: ,,Jak to narodowa pamięć, tym bandytom?". Dla pogodzonych z komunizmem i ofiar peerelowskiej propagandy, żołnierze Ci pozostali wyklętymi bez cudzysłowiu. ,,Nie dajmy zginąć poległym"- 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bardzo skomplikowana jest ta nasza, polska historia.
 
FELIKS NOWOWIEJSKI
Rok 2016 Sejm RP ustanowił również rokiem Feliksa Nowowiejskiego. Feliks Nowowiejski, to polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista, wirtuoz, organizator życia muzycznego, szambelan papieski. Żył w latach 1877 - 1946.
Czytany 494 razy
Joomla Templates - by Joomlage.com