BARWY I SYMBOLE NARODOWE

narodowe2315 listopada 2016 roku do Gminnej Biblioteki w Michałowie zostali zaproszeni uczniowie maturalnej klasy III A na spotkanie z panem Łukaszem Łapińskim. Wykładowca, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) w Białymstoku mówił o Barwach i Symbolach Narodowych.

23 uczniów LO w Michałowie wraz z panią Ireną Kulesza (historia) z uwagą słuchali ciekawych interpretacji naszych narodowych symboli. Pan Łukasz zaczął od godła. Naszym, polskim  godłem jest orzeł w koronie. Taki wizerunek został zatwierdzony w 1927 roku i obowiązywał aż do roku 1945. W latach 1945 - 1990 owszem był orzeł ale bez korony. Od 1990 roku znowu mamy orła w koronie. Flaga: to kolor biało - czerwony. Takie kolory zatwierdził Sejm Królestwa Polskiego 17.02.1831 roku. Była to ustawa o barwach narodowych. Podczas żałoby narodowej flaga jest opuszczana do połowy masztu i przepasana czarnym kirem. Flagi narodowe wiszą na budynkach publicznych i są zawieszane podczas świąt ustawowo  ustanowionych przez polskie władze. Hymn: Słowa napisał w roku 1797 Józef Wybicki. Prawidłowo należy śpiewać 4 zwrotki. Hymn Polski jest grany podczas uroczystości państwowych. Oficjalnie Mazurek Dąbrowskiego został ustanowiony ( jako hymn Polski)  ustawą w 1927 roku. Pan Łukasz Łapiński zaprezentował herb naszego miasta Michałowo. Jest to orzeł bielik na zielono - niebieskim tle. Głównym pomysłodawcą naszego herbu Michałowa był mieszkaniec naszego miasta pan Ryszard Dąbrowski. Michałowo nie ma własnej flagi. Gdyby kiedyś powstała to powinna mieć (patrząc od góry)  następujące kolory: biały, zielony, niebieski. Młodzież bardzo grzecznie słuchała wykładu pracownika Instytutu Pamięci Narodowej pana Łukasza Łapińskiego. Była to bardzo mądra i pouczająca lekcja historii. Tym bardziej, że odbyła się w naszej bibliotece kilka dni po 11 Listopada ( Odzyskanie Niepodległości). Gminna Biblioteka w Michałowie  zaprasza do korzystania z naszych nowości książkowych.

 • narodowe10
 • narodowe11
 • narodowe13
 • narodowe14
 • narodowe15
 • narodowe16
 • narodowe17
 • narodowe18
 • narodowe19
 • narodowe20
 • narodowe21
 • narodowe23
 • narodowe6
 • narodowe7
 • narodowe8
 • narodowe9

Simple Image Gallery Extended

     

Czytany 414 razy
Joomla Templates - by Joomlage.com