SPOTKANIE WIELBICIELI DOBREJ KSIĄŻKI

dskksnfksd428 stycznia 2017 roku do Gminnej Biblioteki w Michałowie przybyli entuzjaści dobrej książki. Było to pierwsze spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki w tym roku.


Wydawnictwo Kontynenty wydała książkę pt,, Wesele Zajna". Autor At- Tajjib Salih. Seria Kontynenty jest wyjątkową wędrówką literacką po innych lądach, śladami innych kultur. Wesele Zajna z języka arabskiego przełożyła Jolanta Kozłowska. O literaturze sudańskiej wiemy niewiele. Wiadomo, że jeszcze w latach trzydziestych ubiegłego wieku dominowała w Sudanie literatura ustna. Opowiadacze, tak zwani rawi, przekazywali słuchaczom stare legendy, eposy bohaterskie, które do dziś inspirują pisarzy sudańskich. At - Tajjib Salih pracował w szkole średniej. Następnie wyjechał do Londynu, pracował w Radiu BBC. Autor dużo jeździł po krajach arabskich. Wesele Zajna, to najbardziej znana książka. Przewija się w niej klimat starych legend, obfitujących w niezwykłe wydarzenia i dziwy. Znajdujemy w niej życie, obyczaje i wierzenia mieszkańców wioski. W powieści nie ma ciągłości akcji, narracja rwie się, ale motyw wesela Zajna wiąże wszystko w spójną całość. Autor to człowiek wykształcony, pisze pięknym językiem o swojej wiosce będącą niegdyś całym jego światem. Dziś to pełna czaru legenda, do której czuje się mocno przywiązany i do której chętnie wraca. Uczestnikom spotkania w ramach DKK książka podobała się. To inny, nam mało znany świat, - mówili - i warto było ją przeczytać. Druga omawiana książka to dzieło Iwony Poczopko pt,, Służąca". Natalia Rozumowa, wykształcona młoda Rosjanka, przyjeżdża do Polski w poszukiwaniu lepszego życia. Znajduje zatrudnienie jako gospodyni domowa w domu Jakuba Kamińskiego, informatyka. Na początku pracodawca jak i pracownica są wobec siebie nieufni - do czasu, gdy w domu zjawia się jego syn, Franek. Dziecko przypomina służącej córkę, którą zostawiła w Petersburgu... Jakub musi w końcu stanąć twarzą w twarz nie tylko ze swoimi uczuciami, ale i z konkurentem, a Natalia - odpowiedzieć na pytanie: czy ta skomplikowana miłość jest rzeczywiście tym, czego szukała, przyjeżdżając do Polski? Dyskusja toczyła się wokół tematu uchodźców, wyjazdu ludzi za chlebem i zachowań w nowych realiach życia. Członkowie DKK uznali, że chyba będzie lepiej jak do Polski przyjadą ludzie ze Wschodu, w końcu to chrześcijanie, Słowianie - podkreślali. Ludzie zawsze wędrowali, gdzie lepiej. Polacy od lat wyjeżdżają na Zachód, a do Nas przyjeżdżają narody ze Wschodu. - Ryba, gdzie głębiej, człowiek, gdzie lepiej, - podsumowała jedna z uczestniczek DKK. Było to udane, styczniowe spotkanie entuzjastów ciekawych książek.

Dyskutanci zwrócili uwagę na książkę Iwony Poczopko pt,,Służąca". Otóż nie ma w niej dialogów. Czyta się trudno, gdyż trzeba wytężać wzrok. Łatwiej jednak czyta się książki, gdzie widać ,,przestrzeń" a dialogi dodają uroku i barw o mówili. Iwona Poczopko, to kolejna dość młoda polska pisarka. Ukończyła Wydział Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Była sekretarzem literackim w teatrze, wykładowcą na uczelni i redaktorem w TVP. Realizowała reportaże i filmy  dokumentalne. Jest autorką recenzji i scenariuszy telewizyjnych i sztuk filmowych.

  • dskksnfksd1
  • dskksnfksd2
  • dskksnfksd3
  • dskksnfksd4
  • dskksnfksd7
  • dskksnfksd8

Simple Image Gallery Extended

     

Czytany 695 razy
Joomla Templates - by Joomlage.com