WALENTYNKI 2017 W BIBLIOTECE

walentynki17 2Od kilku już dobrych lat w Polsce przyjęło się obchodzić 14 lutego jako Święto Miłości, potocznie zwane Walentynkami. Święto Miłości dotarło do naszej Ojczyzny z USA. Większość Polaków to akceptuje, chociaż nie brakuje głosów, że w lutym nie bardzo pasuje to święto. W Michałowie były głosy, że należy Święto Miłości obchodzić jak jest ciepło, czyli w maju. Była propozycja, abyśmy 15 maja (święto Zofii) obchodzili w Michałowie - Niezbudce jako Święto Niezapominajki.

Nasza Biblioteka zaprosiła uczniów klasy VI B. Przyszło ich 21 z wychowawczynią panią Ireną Kardasz. Uczniowie zauważyli dekoracje plastyczne w naszej bibliotece nawiązujące do Walentynek. Piękne, kolorowe serduszka, plakaty młodzieżowe i piękny wiersz miłosny pt,, Dla Niej". Pani Ania opowiedziała legendę o św.Walentym. A było to tak: Za panowania cesarza Klaudiusza Gockiego Rzym był uwikłany w krwawe i niepopularne wojny do tego stopnia, że mężczyźni nie chcieli wstępować do wojska. Cesarz uznał, że powodem takiego postępowania była ich niechęć do opuszczania narzeczonych i żon. Dlatego odwołał wszystkie planowane zaręczyny i śluby. Kapłan Walenty pomagał zakochanym parom, udzielając im potajemnie ślubów. Za to został przyłapany i skazany na śmierć. Bito go, aż skonał, po czym odcięto mu głowę. Było to 14 lutego 269 lub 270 roku, - w dniu, w którym urządzano miłosne loterie. Legenda młodzieży bardzo się podobała. Bibliotekarka pani Ania zapoznała jeszcze z dwiema legendami o świętym Walentym. Wielkim powodzeniem cieszył się konkurs w doborze imion znanych z literatury par. Np. Romeo i Julia, Tadeusz i Zosia, czy Michał i Basieńka. MOWA KWIATÓW - Kwiaty zawsze odgrywały ogromną rolę w kontaktach międzyludzkich. Dzięki nim można było wyrażać wiele uczuć: miłość, przyjaźń, szacunek ale także ból, rozstanie, tęsknotę lub zazdrość. Różowy bukiet to oznaka szczerej sympatii i przyjaźni, niebieski od wieków jest kolorem wierności, biel jest barwą niewinności, szlachetnych zamiarów, czerwień jest kolorem miłości i uczuć o podtekście wyraźnie seksualnym, żółty to kolor zazdrości a nawet zdrady. Bez- oznacza wiarę i pierwszą miłość, forsycja - oczekiwanie, jarzębina - zgodę, a niezapominajka - wieczną, trwałą pamięć itd. KONKURSY - cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Młodzież aktywnie w nich brała udział. Najlepsi to: - Eliza, Wiktoria, Julia, Nina, Dominika, Przemek i Maciek. Pytania były różne, padały w zdecydowanej większości prawidłowe odpowiedzi np. Jak nazywa się przyjaciel Fony? Kto pocałunkiem obudził Królewnę Śnieżkę? czy Kto został żoną lwa króla Simby? WALENTYNKOWE PARY - Super zabawa, mnóstwo akcji i multum śmiechu. Dzieci dobierały się w pary. 5 dziewczynek siadało na krzesełkach. Chłopak ma zawiązane oczy. Dziewczynki zamieniają się miejscami. Należało rozpoznać kto jest kto. W większości okazało się, że chłopaki znają swoje koleżanki i bez błędu  (mimo zawiązanych oczu) udało się je rozpoznać. Na 21 uczniów z klasy VI B do biblioteki regularnie przychodzi trzy  osoby. Pani Ania zapraszała i zachęcała młodych ludzi do przychodzenia do biblioteki po książki. Na koniec pani bibliotekarka częstowała uczniów lizakami. W rewanżu otrzymała od wychowawczyni klasy VI B pani  Ireny Kardasz pyszną czekoladę do kawy. Młodzieży takie wizyty w bibliotece bardzo się podobają. Miejmy nadzieję, że zaowocuje to częstszym, stałym odwiedzaniem biblioteki w Michałowie.

MIŁOSNE WIERSZE -  czytali na głos uczniowie klasy VI B. Na kolorowych wycinankach w postaci serc były napisane piękne słowa:
Jedna wiosna w roku bywa,
kwiaty kwitną tylko raz.
Jedna miłość jest prawdziwa,
kiedy kochasz pierwszy raz.
           * * *
Serce sercu daje,
Serce w sercu pozostaje.
Serce tęskni, serce drży,
Jeśli kochasz - napisz mi!
       * * *
Miłość jest piękna,
Czasem przyjemna,
Lecz tylko wtedy,
Gdy jest wzajemna.
      * * * 
Nie rań serca, co Cię kocha,
bo miłości krótki czas.
Kochać można w życiu często,
lecz prawdziwie tylko raz.
         * * * 
Amor w moje serce celował,
I mnie dla Ciebie upolował.
Moja słodka dziewczynko,
Czy będziesz moją Walentynką?
 
Czytany 412 razy
Joomla Templates - by Joomlage.com