slide2-wypozyczalnia slide3-kacikmalucha slide1-pracownia
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

 sidecolumn-bullet

Licznik odwiedzin strony

827575
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprz. tygodniu
W tym miesiącu
W poprz. miesiącu
Wszystkie dni
144
166
378
826978
1216
1575
827575
Twoje IP: 18.232.124.77
Czas: 2019-08-21 04:05:25

 fb

 

  

 

 narodowy program

 biblioteka narodowa

 ministerstwo kultury

   

 b bezbarier

 

b bibliotekaplus

 

b ksiaznica

 

b michalowo

 

b rozwojbibliotek

 

 

 

 

 

Błąd
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 43

Zakończenie zajęć Funenglish z językiem angielskim w bibliotece

4 kwietnia w Gminnej Bibliotece w Michałowie odbyła się uroczystość zakończenia cyklu spotkań i wręczenia dyplomów uczestnictwa kursantom Funenglish. Były wspólne zdjęcia, kwiaty, słodkości, dobra zabawa i przepyszny poczęstunek dla dzieci.

Było też coś jeszcze…może delikatny żal, że oto skończyło się coś fajnego a może nadzieja, że wkrótce znowu się spotkamy.

 

- To były ciekawe i pomocne zajęcia. Dzieci z radością na nie uczęszczały. Szkoda, że się skończyły – jednogłośnie podsumowują biblioteczne spotkania Funenglish rodzice i ich pociechy.

- Mówimy „see you” a nie „good bye”- z angielska zagaduje kierownik biblioteki Mikołaj Greś, który obiecał przedłożyć prośbę dzieci i rodziców do lokalnych władz o kontynuację zajęć.

Bibliotekę, przez okres ostatnich 3 miesięcy w każde sobotnie przedpołudnie wypełniał gwar rozmów i śpiewy - a wszystko w języku angielskim. Zajęcia, z wykorzystaniem nowoczesnego wyposażenia i bibliotecznych multimediów skierowane były do dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Potwierdzeniem dużego zainteresowania tą formą edukacji było utworzenie 3 grup kursantów w których uczestniczyło 27 dzieci z Michałowa i okolic. Zainteresowanie wciąż rosło i stale zgłaszali się ochotnicy na rozpoczęcie przygody z e-learningowym angielskim.

Podczas zajęć wykorzystywana była platforma Funenglish.pl, która oferuje darmową licencję użytkownikom biblioteki do nauki języka. Ta pięknie opracowana forma kursu e-learningowego ujmuje różne formy aktywność i nauki ( http://funenglish.pl/, http://funenglish.pl/biblioteki). Są tam m.in. filmy, gry, zgadywanki i piosenki a wszystko prowadzone przez lektora- native speakera. Kurs wykorzystywał metodę immersion – tj. zanurzenia w języku, gdzie wszystko (polecenia, odpowiedzi, konwersacje, filmy i piosenki) prowadzone było w języku obcym. Jak się okazało była to bardzo ciekawa forma, która w atrakcyjny dla dzieci sposób uczyła nowych rzeczy. Zajęcia zawsze zaczynały się czytaniem po angielsku książeczek dla dzieci a kończyły wspólnym śpiewaniem rymów i angielskich piosenek przedszkolnych, gimnastyką oraz recytacją. Dzieci na dobre zaprzyjaźniły się z prześmieszną czarodziejką Winnie the Witch i jej czarnym kotem Wilbour, psiakiem Spot i przygodami Little Princess. Ponadto dzieci odpowiadały na pytania z Flashcards, prowadziły mini konwersacje po angielsku w grach „I spy with my little eye” czy „My name is…”, układały zdania z angielskich wyrazów zapisanych na kartonikach a także poznawały tradycje angielskie związane z świętami, porami roku czy urodzinami. Uczestnicy kursu mieli też okazję wykazać się artystycznie. Powstały dwie galerie prac o zimie, wiośnie i Świętach Wielkiej Nocnych a także cały zastęp tekturowych króliczków wielkanocnych, które o dziwo co sobota znosiły jajka. I to nie byle jakie jajka tylko – chocolate eggs!

Pod czujnym okiem i przy asyście opiekuna grupy 5, 6, 7 i 8- latki przechodziły kolejne poziomy trudności oraz zaawansowania kursu. 9 i 10-latki radziły sobie same a nawet pomagały młodszym. Dzieci spontanicznie ćwiczyły wymowę i naśladowały lektora. Naukę języka obcego, tak jak czytanie książek, można i trzeba zaczynać jak najwcześniej. W wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Osłuchanie się z językiem w naturalny sposób pomaga przyswajać wiedzę - z ciekawością i przez zabawę. Wspólna praca dawała dzieciom wiele radości i motywacji. Dzieci prześcigały się w pokonywaniu poziomów trudności, w zdobywaniu większej liczby punktów i poprawnych odpowiedzi.

Realizacja spotkań Funenglish po raz kolejny udowodniła, że stereotypy działalności bibliotek dawno się zdewaluowały a potrzeby mieszkańców wzrosły i przeobraziły. Już nie tylko wypożyczamy książki i czasopisma ale również:

- przyzwyczajamy dzieci do słuchania głośno czytanych książek

- wypracowujemy poziom skupienia i koncentracji

- propagujemy czytelnictwo

- używamy multimediów, pracujemy na nowoczesnym sprzęcie ( i to z maluchami 4-5 lat!)

- spotykamy się na wspólnych zabawach i śpiewaniu

- kultywujemy tradycje regionalne związane ze świętami

- organizujemy pożyteczne i ciekawe spędzenie wolnego czasu

- pokazujemy bibliotekę jako ośrodek nowoczesny idący z duchem postępu i czasu

- zapewniamy realizację potrzeb społecznych

A że tym razem wszystko po angielsku- to chyba mądrze i ciekawie.

See you soon!

Julita Niepłoch-Sitnicka

Czytany 606 razy
Joomla Templates - by Joomlage.com