slide2-wypozyczalnia slide3-kacikmalucha slide1-pracownia
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

 sidecolumn-bullet

Licznik odwiedzin strony

827561
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprz. tygodniu
W tym miesiącu
W poprz. miesiącu
Wszystkie dni
130
166
364
826978
1202
1575
827561
Twoje IP: 18.232.124.77
Czas: 2019-08-21 04:02:44

 fb

 

  

 

 narodowy program

 biblioteka narodowa

 ministerstwo kultury

   

 b bezbarier

 

b bibliotekaplus

 

b ksiaznica

 

b michalowo

 

b rozwojbibliotek

 

 

 

 

 

Piotr Nesterowicz w Michałowie

aaaaaaaa38Do Gminnej Biblioteki w Michałowie w ramach Dni Oświaty, Książki i Prasy  przybył autor książki pt,,Cudowna" Piotr Nesterowicz. Autor opisuje zjawisko cudu w Zabłudowie, a było to 50 lat temu w maju 1965 roku. Książka ,,Cudowna" zdobyła Nagrodę Literacką Prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.
Piotr Nesterowicz opowiada na jej łamach  o cudzie zabłudowskim i emocjach, jakie wywołał on w tym miasteczku. - Piotr Nesterowicz stworzył książkę uniwersalną z niedopowiedzianą historią. Pokazał w niej, że w historii o cudzie tkwi wiele prawd o całym naszym regionie - uzasadniał wybór kapituły jej przewodniczący Marek Kochanowski.
   Każdy cud potrzebuje miejsca, czasu i ciała. Miejsce: miasteczko Zabłudów, na krańcach Polski, blisko Białegostoku. Czas: maj 1965, półmetek rządów Władysława Gomułki, tuż przed wydarzeniami Marca 1968 i Grudnia 1970 roku. Ciało: to 14 letnia mieszkanka Zabłudowa, uczennica, dziewczynka bardzo nieśmiała.
Pan Piotr opowiadał zebranym czytelnikom o kulisach pisania książki. - Prace nad powstaniem ,,Cudownej" trwały 2 lata - mówił. Najwięcej materiałów zgromadził białostocki IPN. Okazało się, iż milicja z tego wydarzenia w Zabłudowie sporządzała bardzo dokładne notatki, dosłownie minuta po minucie. Milicjanci robili również zdjęcia, często z ukrycia. Rozmawiałem z mieszkańcami Zabłudowa, księżmi. Okazało się, że 2 księży współpracowało ze Służbą Bezpieczeństwa. Tylko ksiądz proboszcz, starszy człowiek nie współpracował. Na koniec rozmawiałem z bohaterką, Jadwigą Jakubowską. - Czy było łatwo do niej dotrzeć? - O, dziwo tak. Starsza już pani jak gdyby na to czekała. Chciała ,,wyspowiadać" się komuś obcemu. To wydarzenie na niej mocno ciążyło.
   Czytelnicy zadawali pytania a pan Piotr chętnie na nie odpowiadał. Na koniec podpisywał swoją książkę. Jest ona w naszej bibliotece. Warto przypomnieć co działo sie 50 lat temu w pobliskim Zabłudowie. Warto wiedzieć jak władza ludowa chciała koniecznie ,,zatuszować" to religijne wydarzenie. Mieszkańcy Kazimierowa opowiadali mi, że pani Jadwiga Jakubowska, wówczas 14 letnia dziewczynka mieszkała w tej wsi przez 2 tygodnie. Chciała uciec od tłumu ludzi, jaki przybywał z całej Polski do Zabłudowa. Teraz bohaterka tamtych wydarzeń mieszka spokojnie w Zabłudowie. Stara sie trzymać domu i rzadko kontaktuje się z mieszakńcami. Chce w ciszy i spokoju dożyć ostatnich dni. Książka jest ciekawa, szkoda, że na spotkanie z autorem do biblioteki nie przybyły tłumy. Pan Piotr Nesterowicz opowiadał barwnie z wielką pasją o historii powstania książki ,,Cudowna".

 

Czytany 698 razy
Joomla Templates - by Joomlage.com