slide2-wypozyczalnia slide3-kacikmalucha slide1-pracownia
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

 sidecolumn-bullet

Licznik odwiedzin strony

827562
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprz. tygodniu
W tym miesiącu
W poprz. miesiącu
Wszystkie dni
131
166
365
826978
1203
1575
827562
Twoje IP: 18.232.124.77
Czas: 2019-08-21 04:02:52

 fb

 

  

 

 narodowy program

 biblioteka narodowa

 ministerstwo kultury

   

 b bezbarier

 

b bibliotekaplus

 

b ksiaznica

 

b michalowo

 

b rozwojbibliotek

 

 

 

 

 

SPOTKANIE DKK w NOC BIBLIOTEK

pszczo5Za nami druga edycja Nocy Bibliotek – ogólnopolskiej akcji promująca czytelnictwo i biblioteki jako instytucje, do których trzeba koniecznie zajrzeć.

W Sobotnią noc 4 czerwca ponad 1000 bibliotek otworzyło swoje podwoje pod hasłem „Wolno czytać”.

Biblioteka w Michałowie również włączyła się w tą akcję organizując wieczór dyskusyjny czyli kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Na naszym „wieczorze bibliotek” omawialiśmy książkę pt.: „Wojenna narzeczona” Alyson Richman. Jest smutna i wzruszająca opowieść o wielkiej miłości, którą zniszczyła II wojna światowa. Akcja powieści toczy się w latach 30-tych w czeskiej Pradze. Siedemnastoletnia Lenka, zdolna malarka, poznaje brata swojej przyjaciółki Veruśki Josefa. Młodych ludzi łączy początkowo wzajemna fascynacja, a później głębokie uczucie. Cieniem nad ich związkiem kładą się informacje o nadchodzącej wojnie. W obliczu zagrożenia młodzi postanawiają się pobrać  i uciec wraz z rodzicami do Ameryki. Niestety, nie udaje się zdobyć biletów dla bliskich Lenki i ta postanawia nie opuszczać rodziny i pozostać na miejscu.  Po wkroczeniu hitlerowców do Czechosłowacji wszystkich Żydów (rodzinę Lenki również) naziści umieścili w obozie pracy w Terezinie. Jak stwierdzili klubowicze, opis życia i panujących tam warunków  powoduje, że łzy same napływają do oczu. Wszechobecny głód, przemoc, ciężka praca doprowadziły do śmierci wielu ludzi. Lence udało się przetrwać  obóz. Po wojnie ona i Josef założyli rodziny i starali się wieść normalne życie, ale pamiętali o sobie zawsze. Spotkali się po latach, na ślubie wnuków i uświadomili sobie, że otrzymali od losu jeszcze jedną szansę. Uczestnicy spotkania przytaczali zapamiętane opowieści o życiu podczas wojny i okupacji.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Simple Image Gallery Extended

 

Drugą omawianą przy kawie i ciasteczkach książką było „Zagubione niebo” Katarzyny Grocholi. Jest to zbiór piętnastu opowiadań. Jak podkreślali dyskutanci czyta się je lekko i przyjemnie, choć większość z nich podejmuje niełatwe, a nawet pełne dramatyzmu tematy. Wszystkie utwory łączy motyw miłości i chichot losu – o przyszłości bohaterów decyduje przypadek, ślepy traf, czy dziwny zbieg okoliczności. Zdaniem klubowiczów jest to świetna lektura na wakacyjne popołudnie, która dostarcza emocji i wzruszeń. Zgodnie z tytułem można odnaleźć zagubione niebo i czasami na nowo uwierzyć w ludzi. 

Czytany 329 razy
Joomla Templates - by Joomlage.com