slide2-wypozyczalnia slide3-kacikmalucha slide1-pracownia
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

 sidecolumn-bullet

Licznik odwiedzin strony

872185
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprz. tygodniu
W tym miesiącu
W poprz. miesiącu
Wszystkie dni
215
195
410
870075
3078
3743
872185
Twoje IP: 3.236.59.63
Czas: 2020-07-14 15:08:41

 fb

 

  

 

 narodowy program

 biblioteka narodowa

 ministerstwo kultury

   

 b bezbarier

 

b bibliotekaplus

 

b ksiaznica

 

b michalowo

 

b rozwojbibliotek

 

 

 

 

 

Lipcowe spotkanie DKK

DKKlipiec10W ostatnią sobotę lipca spotkaliśmy się, aby omówić i podzielić się swoimi uwagami na temat książki „Córki pszczelarza” Santy Montefiore.

Akcja powieści dzieje się w 1932 roku, na angielskiej wsi, w chacie pszczelarza, która należy do majątku państwa Panselwood. Córką owego pszczelarza jest Grace Hamblin. Wychowuje ją tylko ojciec, który świata nie widzi poza swoją pociechą i chce ją wychować najlepiej jak tylko potrafi. Grace wie, że ojciec oczekuje od niej, że po jego śmierci zajmie się ona hodowlą pszczół i przyjmie oświadczyny swojego przyjaciela z dzieciństwa. Dziewczyna będzie musiała podjąć racjonalną decyzję, choć jej serce bije do młodego lorda, Rufusa. Jest w nim zakochana, pomimo świadomości, że nigdy nie będą mogli być razem.                          

Akcja powieści toczy się dwutorowo, czyli wspomnienia i życie Grace, a drugim torem biegnie historia miłosna jej córki Trixie. Bo oto przenosimy się do 1973 roku, gdzie nasza bohaterka ma już córkę, zakochaną po raz pierwszy, w młodym muzyku Jasperze, który przyjechał z Anglii do Ameryki. Młodzi snują plany na przyszłość, jednak tragedia w rodzinie chłopaka zmusza go do powrotu do domu. Jasper obiecuje Trixie, że wróci po nią, ale arystokratyczne pochodzenie chłopaka i zobowiązania wobec rodu nie pozwolą mu spełnić obietnicy. Po latach dziewczyna przypadkowo odkrywa głęboko skrywany sekret matki i postanawia wyruszyć do Anglii, żeby poznać historię życia swoich rodziców. Jak podkreśliły uczestniczki dyskusji „Córka pszczelarza" to barwna i epicka historia. Autorka powoli odkrywa karty i skrywane tajemnice, co potęguje ciekawość czytelnika. Dzięki temu nie myślałam, chociażby przez chwilę, żeby tę książkę odłożyć, mówiła jedna z dyskutantek. Musiałam przeczytać ją od początku do końca, podkreśliła inna. Panie stwierdziły, że jeśli lubicie zaczytywać się w romantycznych historiach, których akcja rozciągnięta jest przez kilkadziesiąt lat, to koniecznie sięgnijcie po tę powieść. Nie jest to też pozycja, do której będzie się wracać. Nie będzie ona porywać, wzruszać i wywoływać silne emocje. Jest to przeciętna historia miłosna, ale naprawdę miła i ciepła. To doskonała lektura dla każdej romantyczki.                                                                                                             

Kolejną omawianą lekturą był zbiór opowiadań „ Oplątani Mazurami” Katarzyny Enerlich.  Bohaterowie tego utworu to właśnie mieszkańcy Mazur, którzy są zwykłymi, prostymi ludźmi. Tym, co ich łączy jest miłość do ziemi, którą zamieszkują oraz historia, która odebrała im możliwość mieszkania na ziemi ich przodków.  Opowiadania odsłaniają nam fragmenty życia każdego z bohaterów. Widzimy jak ciężką pracą osiągają swoje cele i pragnienia. Poznajemy koleje ich życia, często smutne i naznaczone cierpieniem. „Słuchamy” też legend opowiadanych przez mazurskich mieszkańców. W tych opowiadaniach mamy okazję poznać również zwyczaje i tradycje.Dzięki pięknym opisom możemy wyobrazić sobie miejsca o których mowa. Drewniane domy, świeży chleb, herbata z mlekiem. Wszystko to widzimy i czujemy. Wszystko łączy otoczka magii mazurskich jezior i dawnej pruskiej legendy o tajemniczej Czarodziejce Jezior, która pływając w olchowej łódce, uwodzi odwiedzających te okolice i zaszczepia w nich miłość do Mazur. Utwór ten bardzo podobał się naszym czytelniczkom, ta książka przekonuje nas , stwierdzili klubowicze, że warto poznać nie tylko piękno krajobrazu , ale przeszłość tego zakątka . 

Czytelnik ma ochotę wyruszyć na mazurską wieś i posłuchać opowieści dawnych mieszkańców tych ziem, by choć trochę poczuć to, co bohaterowie poszczególnych historii.  „Oplątani Mazurami" to dobra lektura dla osób zainteresowanych tym regionem i dla wszystkich, którzy potrafią docenić magię i tajemniczość ludowych podań i legend. 

 

  • DKKlipiec1
  • DKKlipiec10
  • DKKlipiec3
  • DKKlipiec6
  • DKKlipiec7
  • DKKlipiec8

Simple Image Gallery Extended

      

Czytany 555 razy
Joomla Templates - by Joomlage.com