slide2-wypozyczalnia slide3-kacikmalucha slide1-pracownia
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

 sidecolumn-bullet

Licznik odwiedzin strony

877853
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprz. tygodniu
W tym miesiącu
W poprz. miesiącu
Wszystkie dni
85
146
652
876643
1356
7390
877853
Twoje IP: 54.160.19.155
Czas: 2020-08-15 10:13:03

 fb

 

  

 

 narodowy program

 biblioteka narodowa

 ministerstwo kultury

   

 b bezbarier

 

b bibliotekaplus

 

b ksiaznica

 

b michalowo

 

b rozwojbibliotek

 

 

 

 

 

SPOTKANIE W BIBLIOTECE W RAMACH DKK

ddklistopad1W Gminnej Bibliotece w Michałowie działa aktywnie Dyskusyjny Klub Książki. Na terenie naszego województwa podlaskiego jest 42 takich klubów. Miłośnicy ,,dobrej książki" praktycznie co miesiąc przy dobrej kawie i smacznym ciastku dyskutują o książkach.

W naszej gminie Michałowo sporo mieszkańców uwielbia czytać. To znakomita informacja. DKK  w Michałowie prowadzi kierownik Gminnej Biblioteki pani Teresa Rybińska. Tym razem takie spotkanie odbyło się w naszej bibliotece w sobotę 19 listopada 2016 roku. Do biblioteki przyszli entuzjaści dobrych książek, członkowie DKK. Byli po lekturze książki Barbary Włodarczyk pt,, Nie ma jednej Rosji". Jest to tytuł wbrew nazwie kremlowskiej partii - Jedna Rosja. Wszyscy zebrani zgodnie orzekli, że autorka zna doskonale Rosję ,,od środka". Świetna lektura, którą czyta się z wielką przyjemnością i zaciekawieniem. 17 reportaży, to zaledwie wycinek z życia tego ogromnego kraju. Barbara Włodarczyk przez 6 lat była korespondentką TVP w Moskwie. W ramach cyklu ,,Szerokie tory" zrealizowała ponad 100 reportaży poświęconych życiu mieszkańców byłego ZSRR. Po lekturze nowej książki pt,, Nie ma jednej Rosji" można wywnioskować, że Rosja to różnorodny i barwny świat. To nowobogacka Moskwa i siermiężna prowincja, czyli ,,głubinka". To Europa i Azja. To marzenia o integracji z Zachodem i nostalgia za ZSRR itd. Wielu mieszkańców z naszej gminy zostało wywiezionych na Sybir. Po II wojnie światowej Polacy wracali z terenów ZSRR do Polski tzw.repartianci. Różne były  losy po wojnie. Uczestnicy DKK  mówili o swoich przygodach w ZSRR. Wielu jeździło na tzw. handel. Woziło się towary przemysłowe i chemiczne a przywoziło  złoto. Polacy czuli się tam bogato. Przygody też były, bo milicja w ZSRR była bezwzględna (łapówki). Jedna z pań opowiedziała, że na rogatkach miast były milicyjne punkty kontrolne, tzw. kontrolno - prapusknoj punkt. Prawie każdy z Polaków płacił mandat nie wiedząc za to. Praktycznie nie było dyskusji. I te potworne kolejki na granicy (bywało i 36 godzin). Najgorzej, że nie wolno było opuszczać samochodu. Mnóstwo papierków do wypełnienia.  Człowiek przeklinał, a po ...tygodniu znowu jechał na wschód z własnej i nie przymuszonej woli. Dlaczego? Bo się opłacało. Była kilkukrotna tzw. przebitka finansowa. Na wschodzie dalej są granice, chociaż mniej dokuczliwe. Mamy takie położenie geopolityczne, że od wieków graniczymy z tym wielkim mocarstwem. Na temat Rosji można mówić godzinami. Wszyscy podkreślali, że warto było przeczytać książkę Barbary Włodarczyk pt,,Nie ma jednej Rosji". To pasjonująca lektura, którą czyta się jednym tchem.

  • ddklistopad1
  • ddklistopad2
  • ddklistopad3
  • ddklistopad4
  • ddklistopad5
  • ddklistopad6

Simple Image Gallery Extended

     

Czytany 592 razy
Joomla Templates - by Joomlage.com