slide2-wypozyczalnia slide3-kacikmalucha slide1-pracownia
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

 sidecolumn-bullet

Licznik odwiedzin strony

877847
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprz. tygodniu
W tym miesiącu
W poprz. miesiącu
Wszystkie dni
79
146
646
876643
1350
7390
877847
Twoje IP: 54.160.19.155
Czas: 2020-08-15 10:02:24

 fb

 

  

 

 narodowy program

 biblioteka narodowa

 ministerstwo kultury

   

 b bezbarier

 

b bibliotekaplus

 

b ksiaznica

 

b michalowo

 

b rozwojbibliotek

 

 

 

 

 

SPOTKANIE WIELBICIELI DOBREJ KSIĄŻKI

dskksnfksd428 stycznia 2017 roku do Gminnej Biblioteki w Michałowie przybyli entuzjaści dobrej książki. Było to pierwsze spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki w tym roku.


Wydawnictwo Kontynenty wydała książkę pt,, Wesele Zajna". Autor At- Tajjib Salih. Seria Kontynenty jest wyjątkową wędrówką literacką po innych lądach, śladami innych kultur. Wesele Zajna z języka arabskiego przełożyła Jolanta Kozłowska. O literaturze sudańskiej wiemy niewiele. Wiadomo, że jeszcze w latach trzydziestych ubiegłego wieku dominowała w Sudanie literatura ustna. Opowiadacze, tak zwani rawi, przekazywali słuchaczom stare legendy, eposy bohaterskie, które do dziś inspirują pisarzy sudańskich. At - Tajjib Salih pracował w szkole średniej. Następnie wyjechał do Londynu, pracował w Radiu BBC. Autor dużo jeździł po krajach arabskich. Wesele Zajna, to najbardziej znana książka. Przewija się w niej klimat starych legend, obfitujących w niezwykłe wydarzenia i dziwy. Znajdujemy w niej życie, obyczaje i wierzenia mieszkańców wioski. W powieści nie ma ciągłości akcji, narracja rwie się, ale motyw wesela Zajna wiąże wszystko w spójną całość. Autor to człowiek wykształcony, pisze pięknym językiem o swojej wiosce będącą niegdyś całym jego światem. Dziś to pełna czaru legenda, do której czuje się mocno przywiązany i do której chętnie wraca. Uczestnikom spotkania w ramach DKK książka podobała się. To inny, nam mało znany świat, - mówili - i warto było ją przeczytać. Druga omawiana książka to dzieło Iwony Poczopko pt,, Służąca". Natalia Rozumowa, wykształcona młoda Rosjanka, przyjeżdża do Polski w poszukiwaniu lepszego życia. Znajduje zatrudnienie jako gospodyni domowa w domu Jakuba Kamińskiego, informatyka. Na początku pracodawca jak i pracownica są wobec siebie nieufni - do czasu, gdy w domu zjawia się jego syn, Franek. Dziecko przypomina służącej córkę, którą zostawiła w Petersburgu... Jakub musi w końcu stanąć twarzą w twarz nie tylko ze swoimi uczuciami, ale i z konkurentem, a Natalia - odpowiedzieć na pytanie: czy ta skomplikowana miłość jest rzeczywiście tym, czego szukała, przyjeżdżając do Polski? Dyskusja toczyła się wokół tematu uchodźców, wyjazdu ludzi za chlebem i zachowań w nowych realiach życia. Członkowie DKK uznali, że chyba będzie lepiej jak do Polski przyjadą ludzie ze Wschodu, w końcu to chrześcijanie, Słowianie - podkreślali. Ludzie zawsze wędrowali, gdzie lepiej. Polacy od lat wyjeżdżają na Zachód, a do Nas przyjeżdżają narody ze Wschodu. - Ryba, gdzie głębiej, człowiek, gdzie lepiej, - podsumowała jedna z uczestniczek DKK. Było to udane, styczniowe spotkanie entuzjastów ciekawych książek.

Dyskutanci zwrócili uwagę na książkę Iwony Poczopko pt,,Służąca". Otóż nie ma w niej dialogów. Czyta się trudno, gdyż trzeba wytężać wzrok. Łatwiej jednak czyta się książki, gdzie widać ,,przestrzeń" a dialogi dodają uroku i barw o mówili. Iwona Poczopko, to kolejna dość młoda polska pisarka. Ukończyła Wydział Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Była sekretarzem literackim w teatrze, wykładowcą na uczelni i redaktorem w TVP. Realizowała reportaże i filmy  dokumentalne. Jest autorką recenzji i scenariuszy telewizyjnych i sztuk filmowych.

  • dskksnfksd1
  • dskksnfksd2
  • dskksnfksd3
  • dskksnfksd4
  • dskksnfksd7
  • dskksnfksd8

Simple Image Gallery Extended

     

Czytany 752 razy
Joomla Templates - by Joomlage.com