slide2-wypozyczalnia slide3-kacikmalucha slide1-pracownia
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

 sidecolumn-bullet

Licznik odwiedzin strony

877852
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprz. tygodniu
W tym miesiącu
W poprz. miesiącu
Wszystkie dni
84
146
651
876643
1355
7390
877852
Twoje IP: 54.160.19.155
Czas: 2020-08-15 10:11:22

 fb

 

  

 

 narodowy program

 biblioteka narodowa

 ministerstwo kultury

   

 b bezbarier

 

b bibliotekaplus

 

b ksiaznica

 

b michalowo

 

b rozwojbibliotek

 

 

 

 

 

WALENTYNKI 2017 W BIBLIOTECE

walentynki17 2Od kilku już dobrych lat w Polsce przyjęło się obchodzić 14 lutego jako Święto Miłości, potocznie zwane Walentynkami. Święto Miłości dotarło do naszej Ojczyzny z USA. Większość Polaków to akceptuje, chociaż nie brakuje głosów, że w lutym nie bardzo pasuje to święto. W Michałowie były głosy, że należy Święto Miłości obchodzić jak jest ciepło, czyli w maju. Była propozycja, abyśmy 15 maja (święto Zofii) obchodzili w Michałowie - Niezbudce jako Święto Niezapominajki.

Nasza Biblioteka zaprosiła uczniów klasy VI B. Przyszło ich 21 z wychowawczynią panią Ireną Kardasz. Uczniowie zauważyli dekoracje plastyczne w naszej bibliotece nawiązujące do Walentynek. Piękne, kolorowe serduszka, plakaty młodzieżowe i piękny wiersz miłosny pt,, Dla Niej". Pani Ania opowiedziała legendę o św.Walentym. A było to tak: Za panowania cesarza Klaudiusza Gockiego Rzym był uwikłany w krwawe i niepopularne wojny do tego stopnia, że mężczyźni nie chcieli wstępować do wojska. Cesarz uznał, że powodem takiego postępowania była ich niechęć do opuszczania narzeczonych i żon. Dlatego odwołał wszystkie planowane zaręczyny i śluby. Kapłan Walenty pomagał zakochanym parom, udzielając im potajemnie ślubów. Za to został przyłapany i skazany na śmierć. Bito go, aż skonał, po czym odcięto mu głowę. Było to 14 lutego 269 lub 270 roku, - w dniu, w którym urządzano miłosne loterie. Legenda młodzieży bardzo się podobała. Bibliotekarka pani Ania zapoznała jeszcze z dwiema legendami o świętym Walentym. Wielkim powodzeniem cieszył się konkurs w doborze imion znanych z literatury par. Np. Romeo i Julia, Tadeusz i Zosia, czy Michał i Basieńka. MOWA KWIATÓW - Kwiaty zawsze odgrywały ogromną rolę w kontaktach międzyludzkich. Dzięki nim można było wyrażać wiele uczuć: miłość, przyjaźń, szacunek ale także ból, rozstanie, tęsknotę lub zazdrość. Różowy bukiet to oznaka szczerej sympatii i przyjaźni, niebieski od wieków jest kolorem wierności, biel jest barwą niewinności, szlachetnych zamiarów, czerwień jest kolorem miłości i uczuć o podtekście wyraźnie seksualnym, żółty to kolor zazdrości a nawet zdrady. Bez- oznacza wiarę i pierwszą miłość, forsycja - oczekiwanie, jarzębina - zgodę, a niezapominajka - wieczną, trwałą pamięć itd. KONKURSY - cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Młodzież aktywnie w nich brała udział. Najlepsi to: - Eliza, Wiktoria, Julia, Nina, Dominika, Przemek i Maciek. Pytania były różne, padały w zdecydowanej większości prawidłowe odpowiedzi np. Jak nazywa się przyjaciel Fony? Kto pocałunkiem obudził Królewnę Śnieżkę? czy Kto został żoną lwa króla Simby? WALENTYNKOWE PARY - Super zabawa, mnóstwo akcji i multum śmiechu. Dzieci dobierały się w pary. 5 dziewczynek siadało na krzesełkach. Chłopak ma zawiązane oczy. Dziewczynki zamieniają się miejscami. Należało rozpoznać kto jest kto. W większości okazało się, że chłopaki znają swoje koleżanki i bez błędu  (mimo zawiązanych oczu) udało się je rozpoznać. Na 21 uczniów z klasy VI B do biblioteki regularnie przychodzi trzy  osoby. Pani Ania zapraszała i zachęcała młodych ludzi do przychodzenia do biblioteki po książki. Na koniec pani bibliotekarka częstowała uczniów lizakami. W rewanżu otrzymała od wychowawczyni klasy VI B pani  Ireny Kardasz pyszną czekoladę do kawy. Młodzieży takie wizyty w bibliotece bardzo się podobają. Miejmy nadzieję, że zaowocuje to częstszym, stałym odwiedzaniem biblioteki w Michałowie.

MIŁOSNE WIERSZE -  czytali na głos uczniowie klasy VI B. Na kolorowych wycinankach w postaci serc były napisane piękne słowa:
Jedna wiosna w roku bywa,
kwiaty kwitną tylko raz.
Jedna miłość jest prawdziwa,
kiedy kochasz pierwszy raz.
           * * *
Serce sercu daje,
Serce w sercu pozostaje.
Serce tęskni, serce drży,
Jeśli kochasz - napisz mi!
       * * *
Miłość jest piękna,
Czasem przyjemna,
Lecz tylko wtedy,
Gdy jest wzajemna.
      * * * 
Nie rań serca, co Cię kocha,
bo miłości krótki czas.
Kochać można w życiu często,
lecz prawdziwie tylko raz.
         * * * 
Amor w moje serce celował,
I mnie dla Ciebie upolował.
Moja słodka dziewczynko,
Czy będziesz moją Walentynką?
 
Czytany 595 razy
Joomla Templates - by Joomlage.com