slide2-wypozyczalnia slide3-kacikmalucha slide1-pracownia
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

 sidecolumn-bullet

Licznik odwiedzin strony

877856
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprz. tygodniu
W tym miesiącu
W poprz. miesiącu
Wszystkie dni
88
146
655
876643
1359
7390
877856
Twoje IP: 54.160.19.155
Czas: 2020-08-15 10:16:15

 fb

 

  

 

 narodowy program

 biblioteka narodowa

 ministerstwo kultury

   

 b bezbarier

 

b bibliotekaplus

 

b ksiaznica

 

b michalowo

 

b rozwojbibliotek

 

 

 

 

 

21 luty - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

dzien-jezykaDzisiaj mamy 21.02.2017 roku. Właśnie ten dzień w Polsce jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Mikołaj Rej (1505 - 1569) powiedział: ,, A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają". Mikołaj Rej w wierszu ,,Do tego co czytał" (1562 r.) zawarł tą słynną myśl. Poeta zachęcał Polaków, żeby przestali pisać po łacinie i zaczęli to czynić  po polsku. Rej jako pierwszy pisał wyłącznie w języku ojczystym. Porównywał łacinę do gęgania i tu jest właśnie... gęś pogrzebana. Te słowa nie odnoszą się do gęsi (ptaków) lecz do języka łacińskiego. Słowo gęsi, - to nie rzeczownik, tylko przymiotnik określający język - gęsi język. Mikołaj Rej mówił, że Polacy mają swój język i dlatego nie muszą się posługiwać językiem ,,gęsim" czyli łaciną. Na tamte czasy, była to bardzo odważna i patriotyczna postawa. Z tej okazji ( Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego) zachęcamy do odwiedzania biblioteki. Czytajmy jak najwięcej, aby poprawnie mówić i pisać po polsku. Dzisiaj para Prezydencka (Agata i Andrzej Duda) ogłosiła sztukę Stanisława Wyspiańskiego pt,, Wesele" jako wybraną pozycją na Narodowe Czytanie. Akcja ta będzie 2 września w całej Polsce. Nasza biblioteka oczywiście weźmie aktywny  udział. Zapraszamy do czytania ,,Wesela", zapraszamy do czytania książek. Zapraszamy do bibliotek w naszej gminie Michałowo.

Czytany 559 razy
Joomla Templates - by Joomlage.com