slide2-wypozyczalnia slide3-kacikmalucha slide1-pracownia
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

 sidecolumn-bullet

Licznik odwiedzin strony

877878
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprz. tygodniu
W tym miesiącu
W poprz. miesiącu
Wszystkie dni
110
146
677
876643
1381
7390
877878
Twoje IP: 54.160.19.155
Czas: 2020-08-15 11:01:16

 fb

 

  

 

 narodowy program

 biblioteka narodowa

 ministerstwo kultury

   

 b bezbarier

 

b bibliotekaplus

 

b ksiaznica

 

b michalowo

 

b rozwojbibliotek

 

 

 

 

 

SPOTKANIA EDUKACYJNE OZNAKI WIOSNY

wiosna-ruchomy-obrazek-000816 marca 2017 roku naszą Gminną Bibliotekę w Michałowie odwiedziła bardzo sympatyczni przedszkolacy z grupy ,,Czarodzieje".

A była ich aż dwudziestu troje. Opiekę nad maluchami sprawowała pani Ałła Matwiejczyk. Na progu biblioteki pani bibliotekarka przywitała radosne dzieci wiosennym uśmiechem. Temat spotkania bardzo ciepły, bo oznaki wiosny. Czy znacie jakieś przysłowia o wiośnie? - zapytała pani Ania. Las rąk w górze i wskazani do odpowiedzi mówili: W marcu - jak w garncu, Na Kazimierza czajka przybieża, Gdy w marcu grzmoty - to w maju śniegi... A jakie znacie objawy wiosny? - pytała pani bibliotekarka. - To jak bociany przylecą, wówczas jest wiosna. Mój dziadek opowiadał, że były takie czasy, gdy przyleciały bociany, spadł śnieg a ludzie dokarmiali kupując w sklepie wątróbkę i inne podroby. Zresztą przysłowia są mądrością narodu i wszyscy znają najbardziej znane, już mówione: w marcu - jak w garncu. Co jeszcze wiecie o wiośnie? - dopytywała się pani bibliotekarka. - Wiosną przylatują ptaki takie jak: żurawie, gęsi, skowronki. Jeździłem z tatą w niedzielę do Hieronimowa. Stanęliśmy popatrzeć na przyrodę i słyszeliśmy bardzo głośne, donośne głosy żurawi. Widziałem te bardzo duże ptaki. - Mama mówiła, że żurawie są bardzo wysokie, prawie jak człowiek i w chwili zagrożenia mogą zaatakować ludzi. A teraz, powiedziała pani Ania przeczytam Wam przypowiastkę o skowronku: Skowronek na zimę zasypia pod miedzą w polu. W połowie zimy obraca się na drugą stronę i śpi już do wiosny. Najwcześniej on z ptaków wylatuje na świat - bo już w lutym, choćby mróz był nie wiem jaki, to go słychać w dzień Matki Boskiej Gromnicznej (2 II). A kiedy na przedwiośniu łyska  i błyskawica  niebo otworzy - wolno wtedy skowronkowi zajrzeć do nieba. To chyba, były jednak za trudne gadki i przypowiastki i bardzo się ucieszyły, kiedy pani Ania zaproponowała zagadki. W lesie było, liście miało. Przyszło do wsi - zahuczało. To trudna zagadka, chodziło o basy. Tak się dzieje ku wiośnie: jeden pada, druga pije, trzecia rośnie! Tą zagadkę dzieci rozwiązały. Odpowiedź oczywista: deszcz, ziemia, roślina. Kolejna zagadka: Mieszka przy ziemi, pod niebem śpiewa. Jego piosenka wiosnę przywiewa. - To proste, tu dzieci przekrzykiwały się i mówiły jednocześnie - skowronek. I ostatnia zagadka: Kiedy leci - nic nie gada. Cicho i ostrożnie siada. Lecz o wiośnie - kiedy znika - to dopiero szum! Muzyka! - To przecież śnieg?,  prawda? - Tak, zgadliście. Zabawa trwała prawie godzinę. Dzieci powiedziały, że szczególnie wiosną w radio grają sporo piosenek o tej porze roku. Było to bardzo interesujące spotkanie z wiosną w bibliotece. Najbardziej owocne lekcje są przez zabawę. I to się z ,,Czarodziejami" udało w naszej bibliotece.

Czytany 607 razy
Joomla Templates - by Joomlage.com